Gurme Turları

Gurme Turları, Gurme Gezileri, Gurme Seyahatleri, Gurme Tatili, Gurme Gezisi

İncir Reçeli – Yapılışı Tarifi

İncir Reçeli

Incir Receli Tarifi Yapilisiİncir Reçeli yapılışı diğer reçellere göre daha zahmetlidir. İncir Reçeli yapılışı, tarifi ve gerekli malzemeler.

Diğer reçellerden bir farkı da yalnız başına tatlı gibi de yenilebilmesidir.

Pistiği mutfaklarda bıraktığı hoş kokusu ile farkedilen İncir Reçeli Yapmak için uzunca bir zaman ayırmanız gerekse de sonunda hiç pisman olmayacaksınız.

İncir Reçeli Tarifi

İncir Reçeli yapmak için 60-80 adet İncir yıkandıktan sonra tek tek soyulur ve İncir Reçeli için kaynayan suya atılır ve yaklaşık 15 dakika haşlandıktan sonra hemen soğuk suda bir kaç dakika bekletilir ki toparlansın kendisini bırakmasın.

İncir Reçeli Yapılışı

İncir Reçeli İçin Malzemeler:

1 kg incir (irili ufaklı 60-70 adet)
1 kg toz şeker
5-6 adet karanfil
1 yemek kaşığı limon suyu
4 su bardağı su

İncir Reçeli Yapımı

1- Hazır aldığınız yada soyduğunuz incirleri geniş bir tencerede yaklaşın 20 dk.kaynatın. İncirin haşlandığını renginin değişmesinden ve suyun dibine batmasından anlayabilirisiniz.

2- Haşlana incirleri süzün ve soğuduğunda (sabrınız yoksa akan suyun altında) hafifçe (patlatmadan) sıkın ve acı suyunu akıtın. Büzüştüdiye korkmayın tekrar şişecekler

3- 4 su bardağı su,1 kg toz şeker ve karanfillleri geniş bir tencereye alın, yüksek ateşte şeker tamamen eriyinceye kadar karıştırarak kaynatın.

4- Şerbet kıvamına gelen karışıma incirleri ekleyin ve hafiçe karıştırın.

5- 25 dk. kadar önce yüksek sonra orta ateşte incirleri pişmeye bırakın. İçine limon suyunu ekleyerek 5 dk daha pişirin ve ocaktan alın. (25 dk da benim sevdiğim ne çok koyu ne de çok sıvı kıvama geldi, siz koyuluğunu kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz)

İncir Reçeli Saklanması

İncir Reçeli’ bi kavanozlara paylaştırın ve soğuyunca kapağını sıkıca kapatın.

Anılarınızı Paylaşın

İncir Reçeli, İncir Reçeli İçin Gerekli Malzemeler, İncir Reçeli Saklanması, İncir Reçeli Tarifi, İncir Reçeli Yapılışı, İncir Reçeli Yapımı, İncir Reçeli Yapmak, Reçel,

Gurme Turları.org - Tüm hakları sakklıdır..

Gurme Turları