Gurme Turları

Gurme Turları, Gurme Gezileri, Gurme Seyahatleri, Gurme Tatili, Gurme Gezisi

Category : Fransa Gurme Turları

Gurme Turları

Gurme Turları, farklı kültürleri tanımanın yanı sıra gezilen bölgelerin mutfaklarını ve yemek lezzetlerini de bu turlara çıkan Gurmelere tanıma fırsatı sunar.

Turizm Dünyanın en hızlı ve istikrar içinde büyüme gösteren sektörlerinden birisidir.
1 Milyar gezen insana ulaşmak üzere olan Turizm Sektöründe ülkeler arasındaki rekabet artık giderek artmaktadır.

Uluslararası alanlarda turizm hacmi büyürken bu büyümeden istifade etmek isteyen ülkeler farklı turizm yatırımları yaparak seyahat severlere farklı alternatifler sunmaya başladılar..

Günümüzde  artık  farklı seyahat ve lezzetleri aramak  artık oldukça revaçtadır.

Bu nedenle Gurme Turları ile birlikte farklı konseptlerde geziler tüm dünyada hızla yayılmaktadır.

Gurme turlarında gidilen ülkenin tarihi, güncel kültürel özelliklerini tanımanın yanı sıra ülkenin tabi güzellikleriyle birlikte özel yemeklerini, mutfak kültürleriniyle bazı special tariflerini de ayrı bir keyif ile tadarsınız.

İtalya, İspanya, Fransa gibi ülkelere yapılan bu tür geziler ziyarete gelen turistleri sadece gastronomisiyle değil aynı zamanda yüzyıllar öncesine geri götüren büyük mimari eserleri, sanatsal başyapıtları  tarihin derinliklerinin de güzellikleriyle fevkalade bir doyuruculuk içerir.
Özellikle bu tip ülkelerde ortaçağlardan kalma gelenekler ve sanat her bir adımda güçlü bir şekilde hissedilir.

Buna en büyük örnek ünlü İtalyan Mutfağının birbirinden farklı lezzetlerini sunan Floransa’ nın Toscana bölgesidir. Toscana’nın bir çok görülecek kasabası şehri ve bölgesi vardır.

Termal Kasaba olma özelliğini de taşıyan Montecatini Terme, yine Floransa’ nın Villa Pitiana bölgesi ve  Bağ ve Çiftlik Evleri‘yle ünlü San Gimignano bölgesi gurme tatili için Gurmelerin gözde bölgelerindendir.

Toscana bölgesinde ayrıca Floransa favori merkezlerden biridir. Floransa deyince tabiki akla Rönesans ve müzeler gelir.

İşte İtalya ile birlikte dünya üzerinde  Şarap Mahzenleri, Bağlar, Çiftlik Evleri ile ayrı bir tarz içeren bu seyahatlerde en çok tercih edilen ülkeler ve bölgelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Avrupa’da en çok tercih edilen Gurme Turları ve Bölgeleri

  1. İtalya  Gurme  Turları
  2. İspanya Şarap  Turları
  3. Fransa Şarap Turları
  4. Bulgaristan Şarap Turları
  5. İsviçre Şarap Turları

Fransa Şarap ve Gurme Turları

Fransa Dünya Şarapçılığı konusunda oldukça eski bir kültüre sahiptir. Kökeni Orta Çağlara uzanan Fransız mutfağının öne çıkan en önemli öğeleri arasında ise şarap ve peynir bulunur.

Fransa her yıl bu kaliteli şaraplarını dünyanın her yerine ihraç ederek ekonomisine büyük bir katkı sağlamakta olup Şarap ve Gurme Turizmi’nin dünyada yaygınlaşması ile birlikte yöresel şarapları ile gelen turist sayısı daha da arttırmıştır.

Fransa Gurme Turları ile  her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Fransa’da bağcılık ve şaraplarıyla ön plana çıkan bölgeler Alsace, Bordeaux, Burgonya, Champagne, Korsika, Jura, Languedoc-Roussillon, Saint Emilion, Loire, Provence, Rhône ve Savoy’dur. Bu bölgelerde Şarap Tadımı, Şarap Mezeleri, Şarap Çeşitleri,  Şarap Yapımı, Şarap Markaları ve şarap kültürü gibi birçok konuda bilgi sahibi olabilmek mümkündür.

Fransanın en eski şarap bölgesi Bordeaux :
En ünlü Fransız şarabı bölgesi olan Bordeaux, Güney Batı Fransa’da yer almakta ve Bordeaux Petrus, Margaux, Cheval Blanc, Haut Brion, Mouton Rothschild, Yquem gibi dünyanın en ünlü şarap imalathanelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Fransanın en eski ve ünlü şarap bölgesi olan Bordeaux, yıllık ortalama 5 milyon hektolitre kırmızı, 1 milyon hektolitre beyaz şarap üretim kapasitesine sahiptir. Her çeşit şarabın bulunduğu Bordeaux; birbirinden görkemli şatoları, bağları, enfes şarapları ve leziz yiyecekleriyle gurmeler ve yapacakları ile Gurme Gezileri için dikkat çekici bir şehir olma özelliğini taşır.

Uzun yıllardır cazibesini koruyan Bordeaux bölgesi üzüm yetiştirilmesine çok elverişli olduğundan birçok şarap çeşidi bu bölgede yapılır. Bölgede yapılan dünyaca ünlü beyaz ve kırmızı bordo şarapları ile herkes tarafından bilinmektedir.

Fransa’nın Merlot efsanesi ve Saint Emilon :
Bu ünlü bu şarapçılık bölgesi Saint Emilon’un, önemli bölgeleri arasında Medoc, Haut-Medoc, Graves, Sauterneks, Pemerol bulunuyor.

Bordeaux’ un karşı kıyısında yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan Saint Emilion Bölgesi, 5400 hektarlık bağlara sahiptir ve Saint Emilion’da 36 şatoda normal ve 26 şatoda ise büyük bölgesel klase edilmiş Saint Emilion şarapları bulunmaktadır. Bu bölgede kırmızı şarap üretiminde ağırlıklı olarak Merlot üzümü kullanılır.

Bin yıldan fazla bir zamandan beri yerleşim yeri olarak kullanılan efsanevî kent Saint Emilon Şarap ve Gurme Turları için uzun yıllardır tercih edilen bölgeler arasında kalmayı başarmıştır.

Fransa Şarap ve Gurme Video:

Get the Flash Player to see the wordTube Media Player.

Gurme Turları.org - Tüm hakları sakklıdır..

Gurme Turları